Prąd we łzach – fascynujące odkrycie!

admin/ Lipiec 27, 2018/ Bez kategorii/ 0 comments

Grupa naukowców z Uniwersytetu w Limerick  zaobserwowała, że kryształki lizozymu czyli proteiny po naciśnięciu wytwarzają energię elektryczną. Kryształki te odnajdziemy w ludzkich łzach, ślinie, mleku ssaków a nawet w białku jaja!

Zdolność do wytwarzania energii elektrycznej dzięki zastosowaniu ciśnienia nazywa się piezoelektrycznością i choć wiele materiałów posiada tą cechę, to do tej pory tajemnica jej uzyskiwania z lizozymu była nieznana.  Najpopularniejszy materiał o tych właściwościach czyli kwarc stosuje się obecnie w telefonach komórkowych, ultrasonografii czyli rezonatorach. Naukowcy z Uniwersytetu w Limerick w Irlandii są pierwszym zespołem, który wykazał takie właściwości lizozymu.

To przełomowe odkrycie badaczy może być wykorzystane w medycynie, gdyż wymieniona proteina jest materiałem biologicznym, nietoksycznym i łatwym do uzyskania. Naukowcy już myślą o innowacyjnych powłokach antybakteryjnych dla implantów medycznych a także zasilaniu urządzeń biomedycznych.

Źródła:

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*