Robot zasilany popcornem!

admin/ Sierpień 17, 2018/ Bez kategorii/ 0 comments

Popcorn – smaczny i tani (z wyjątkiem kin:)) materiał do urozmaicenia wieczoru przy filmie, a od niedawna także idealny do budowy robotów.

Badania nad popcornowym robotem prowadzi Steven Ceron i Kirstina H. Peterson, którzy w 2010 r. opracowali automatyczny chwytak wypełniony fusami z kawy. Można powiedzieć, że doświadczenie spożywcze zespół już ma:). Badacze do testów wybrali kukurydzę marki Amish Country, gdyż nie zawiera żadnych dodatków, które mogłyby powodować błędne wyniki. Testy prowadzono na trzech różnych urządzeniach, które za zadanie miały chwytać i podnosić.

Dlaczego zespół wybrał kukurydzę? Badacze wskazują, że ma ona zdolność do zmiany swojej wielkości pod wpływem ciepła, co nie jest trudne do wykonania, a także zapewnia pewną dozę dowolności w wybraniu metody podgrzania ziaren. Dodatkowo jest tania, a użyta technologia pozwoli jedynie na proste roboty, co przekłada się na ich mniejszą awaryjność. Na zakończenie pozytywnych aspektów wykorzystania tego ziarna można dodać, że jest biodegradowalne i smaczne:).

Pierwsze testowane urządzenie było silikonową imitacją placów, wypchanych ziarnami owiniętymi drutami, które podawały ciepło. Wskutek zmiany wielkości ziaren, palce chwytaka kurczyły się powodując ich zaciskanie na wybranym obiekcie. W drugim przypadku sprawdzano jaki ciężar może „podnieść” ziarno. Wyniki były zaskakujące, gdyż okazało się, że kukurydziane origami dźwignęło aż 4 kg!

Czy pocornowe roboty znajdą zastosowanie? Nasz zespół chętnie by przyjął jednego na testy:)

 

Źródła:

  1. https://www.automatyka.pl/wiadomosci-i-komunikaty/tanie-miekkie-roboty-zasilane-popcornem-140291-10
  2. https://nt.interia.pl/technauka/news-robot-zasilany-popcornem,nId,2615903
  3. https://spectrum.ieee.org/automaton/robotics/robotics-hardware/popcorndriven-robotic-actuators

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>
*
*