Kostka Rubika, PlayStation i kilka sekund….

pt., 16.03.2018

Kostka Rubika – wiele osób uważa ją za zagadkę nie do rozwiązania, niektórym brakuje zawsze tego jednego koloru, a dla niewielkiej grupy osób to pasja i hobby, które rodzą często wręcz szokującą szybkość i precyzję.

Może właśnie teraz ktoś mierzy się z jej ułożeniem lub świętuje swój pierwszy sukces. Powód do radości na pewno ma:  Ben Katz, student MIT oraz Jared Di Carlo.  Ich robot, wykorzystujący procesor firmy Infineon Technologies, sześć ramion i dwie kamery z konsoli  PlayStation rozprawił się z kostką Rubika w zaledwie 0,380 sekundy, wykonując przy tym 20 ruchów.

Nie jest to jednak jeszcze oficjalny rekord, a posiadaczem robota, który nosi tytuł Mistrza Kostki Rubika może poszczycić się Albert Beer, którego maszyna poradziła sobie w zaledwie  0,637 sekundy. Urządzenie zwane Sub1 Reloaded ułożyło Kostkę Rubika w listopadzie ubiegłego roku podczas targów Electronica Trade Fair w Monachium wykonując 21 ruchów.

Wszyscy trzej Panowie wykorzystali procesor firmy Infineon Technologies, zastosowali także tą samą liczbę ramion, wygląda na to, że jeden ruch mniej pozwolił na lepszy wynik.

Czy robotom mogą dorównać ludzie? Sprawdziliśmy, kto wśród Polaków jest najszybszy i to co odkryliśmy sprawiło, że całe nasze biuro przecierało oczy ze zdumienia, a niektórym kubki z kawą wypadły z dłoni 🙂

Michal Pleskowicz potrafi ułożyć kostkę Rubika w  6.31 sekundy, Marcinowi Zalewskiemu ułożenie z zamkniętymi oczami zajęło 26 sekund, a Jakub Kipa układając kostkę Rubika stopami spędza nad nią mniej niż 30 sekund!

 

 

Źródło

  1. http://www.geekweek.pl/aktualnosci/29416/0637-sekundy-to-nowy-rekord-swiata-ukladania-kostki-rubika
  2. https://www.automatyka.pl/wiadomosci-i-komunikaty/rubik-w-opalach-137111-10
  3. http://www.rmf24.pl/fakty/swiat/news-0-637-sekundy-trwalo-ulozenie-kostki-rubika-to-nowy-rekord-s,nId,2364600
  4. https://www.tvp.info/15071718/rekord-swiata-polaka-ulozyl-kostke-rubika-w-23-sekundy-nic-nie-widzial
  5. https://www.tvp.info/29403431/robot-mistrzem-ukladania-kostki-rubika-rekord-czlowieka-zmiazdzony-wideo

Posted by admin