Super Strażak o metalowym ramieniu

czw., 03.05.2018

W nierównej walce o ludzkie zdrowie, Strażacy podejmują heroiczny trud, często ryzykując własnym życiem. Wsparcie i nowoczesny sprzęt pozwalają im nie tylko szybciej pokonywać zagrożenia, ale także zadbać o własne bezpieczeństwo podczas akcji ratunkowych. Pisaliśmy już o niezwykłym antyterroryście z Krakowa, dziś czas na Poznań.

Państwowa Straż Pożarna w Wielkopolsce stała się właścicielem mobilnego robota „IBIS”, który zasili szeregi Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego ”POZNAŃ 6”. Super Strażak z Wielkopolski będzie trzecią w Polsce maszyną tego typu. Jej głównym zadaniem jest prowadzenie rozpoznania, pobieranie próbek i  manipulowanie różnymi przedmiotami, tak aby zwalczać zagrożenia chemiczne, ekologiczne, biologiczne i radiacyjne.

Mobilny robot wygląda niepozornie, ale dzięki sześciu kołom, które umożliwiają mu poruszanie się, może przemieszczać się nawet po najbardziej wymagającym terenie, przenosząc 50 kilogramowe ładunki, przy masie własnej 300 kg. Misję można wykonywać robotem nawet do 10 godzin, przy zdalnym kierowaniu z bezpiecznej odległości kilometra.

Ponieważ majówka jeszcze trwa, to pamiętajcie, żeby podczas podróży pamiętać o bagażach, inaczej wasza torba może spotkać się z robotem „IBIS”, który chętnie “zaopiekuje się” podejrzanymi bagażami. Jak to zrobi? Obejrzyjcie filmik!

 

Źródła:

  1. https://www.automatyka.pl/wiadomosci-i-komunikaty/poznanscy-ratownicy-ramie-w-ramie-z-robotem-138073-10
  2. http://www.kmpsp.poznan.pl/2018-04-26/poznanscy-strazacy-na-targach-sawo
  3. https://strazacki.pl/artyku%C5%82y/pierwszy-robot-na-s%C5%82u%C5%BCbie-w-pa%C5%84stwowej-stra%C5%BCy-po%C5%BCarnej-w-wielkopolsce-dost%C4%99pny-na-targach-sawo
  4. https://epoznan.pl/news-news-85114
  5. http://automatykaonline.pl/Z-branzy/Polskie-roboty-pirotechniczne-zyskuja-na-popularnosci

Posted by admin