Czy można pokłócić się z robotem?

śr., 25.07.2018

IBM zaprezentowało najnowszego robota „Project Debater”, który może nie tylko sprostać, ale nawet wygrać z człowiekiem w dyskusji na każdy zadany temat.

Podczas pierwszego publicznego wystąpienia robot zmierzył się z zagadnieniem dotyczącym m.in. eksploracji kosmosu i jego finansowania. Nie tylko w spójny sposób odnosił się do słów swojej przeciwniczki Noa Ovadia, ale tworzył samodzielnie logiczne argumenty poruszając zagadnienia związane z gospodarką, czy rozwojem nauki.

Dział IBM rozwijający projekt, przez ostatnie 6 lat wyposażył robota w możliwości obejmujące analizę tekstów pisanych i mówionych, identyfikację ze słuchu kluczowych twierdzeń oponentów i umiejętność formułowania logicznych zdań, będących spójnymi argumentami.

Jaki był wynik debaty? Według Arvind Krishna, dyrektora  IBM Research, nie można mówić o porażce robota, gdyż przede wszystkim dotrzymał on kroku ludziom, a nawet przekazał więcej wiedzy słuchającym niż jego przeciwnicy.  Publiczności stwierdziła, że „Project Debater” dostarczył więcej argumentów, choć, nie był tak przekonywujący jak ludzie. Pomimo małych pomyłek robota i wyrażania się trudnym językiem, wiele osób wskazywało, że to brak gestykulacji sprawiał, że trudno było skupić się na słowach wypowiadanych przez Sztuczną Inteligencję.  Publiczność stwierdziła, że debatę przegrała maszyna, ale czy aby na pewno?

Czy „Project Debater” może być przydatny poza dyskusjami akademickimi? Jego twórcy twierdzą, że tak, celem głównym projektu, jest stworzenie robota, który mógłby dostarczać informacje bez „ludzkich emocji i uprzedzeń”. Czy to utopia, a może roboty wkrótce zastąpią nas podczas debat w Parlamentach, Szkołach i Uczelniach?

Oczywiście filmik z debaty:

https://www.youtube.com/watch?v=s_wgf75GwCM

 

Źródła

  1. http://nymag.com/selectall/2018/07/ibm-project-debater-ai-loses-debate-to-humans.html
  2. https://www.ibm.com/blogs/research/2018/06/ai-debate/
  3. https://www.theguardian.com/technology/2018/jun/18/artificial-intelligence-ibm-debate-project-debater

Posted by admin