Czy dron może zostać kurierem?

pt., 27.07.2018

Wyobraź sobie, że siedzisz wygodnie w domu i zamawiasz prezenty Świąteczne, z kubkiem gorącej kawy w ulubionych kapciach, wybierasz, płacisz a  wieczorem  pod Twoim domem ląduje dron  z Twoją paczką. Nie, to nie jest opis z książki Stanisława Lema a być może niedaleka przyszłość.

Firmy kurierskie pracują nad dronami, które mogłyby przenosić przesyłki, szacuje się, że do powszechnego użytku mogą zostać wprowadzone już za kilkanaście lat. Testy przeprowadza nie tylko znany gigant Amazon ale także UPS, FedEx, czy DHL.

DHL rozpoczęło testy w 2013 roku i wprowadza obecnie już 3 generację dronów. Dodatkowo firma rozwiązała problem osób mieszkających w domach bez odpowiedniego lądowiska. Niestety dron nie wleci przez nasze okno, tylko dostarczy przesyłkę do specjalnego paczkomatu. Amazon nie zostaje w tyle i proponuje ekskluzywną usługę Prime Air,  w ramach której dron byłby kurierem bliskiego zasięgu a czas dostawy wynosiłby do 30 minut dla zamówień na terenie miast. Ciekawe eksperymenty przeprowadza firma UPS, która dostarcza za pomocą dronów firmy Zipline środki medyczne w Rwandzie. Po piętach europejskim gigantom depcze Alibaba, który w 2015 roku testował drony dostarczając paczki imbirowej herbaty.

Pocztowe drony muszą jednak sprostać nie tylko wyzwaniom technologicznym ale także i wymogom bezpieczeństwa. Dopuszczenie do lotu dronów, ich ruch w przestrzeni powietrznej, godziny lotu i strefy wyłączone z ruchu to tylko niektóre zagadnienia, które muszą zostać określone odpowiednim prawem.

Dlaczego firmy inwestują w drony? Przede wszystkim oszczędności i polityka pro-konsumencka, czyli  „on-demand delivery”- dostawa na żądanie, gdzie klient sam wybiera  czas i miejsce.

Źródła:

  1. https://www.spidersweb.pl/2016/01/dron-kurier-dhl-paketkopter-3-0.html
  2. http://www.swiatdronow.pl/paketkopter-3-0-nowy-dron-dhl
  3. https://swiatrobotow.pl/wpisy/roboty-drony-kurierskie/
  4. https://www.payu.pl/en/node/2801
  5. https://biznes.newseria.pl/news/firmy-kurierskie,p2130275081

 

Posted by admin