Niezwykły antyterrorysta na Krakowskim lotnisku!

pt., 27.07.2018

Co się może stać, gdy zostawimy bez opieki nasz bagaż na lotnisku? Nie zdziwmy się, gdy w krakowskim porcie  „zaopiekuje się” nim nowy antyterrorysta.

Ostatni nabytek Staży Granicznej w Krakowie-Balicach to polskiej produkcji robot pirotechniczny IBIS-PIAP, wart ponad 1 mln złotych. Wyprodukowany został przez Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, który na swoim koncie ma podobne maszyny dostarczane dla  policji, wojska i straży pożarnej.

Zaawansowany technologicznie, sterowany bezprzewodowo, podnoszący nawet 50 kg bagaże i pracujący w każdych warunkach pogodowych robot może nie tylko pomóc w neutralizowaniu potencjalnych zagrożeń, ale także w ratowaniu życia rannych pirotechników, czy usuwaniu zagrażających bezpieczeństwu pojazdów.

Przypomnijmy, że każda walizka czy pakunek bez właściciela są traktowane jako zagrożenie bombowe i wymagają niezwłocznej reakcji odpowiednich służb. Tylko w  tym roku  pirotechnicy w Krakowie zajmowali się prawie 150 przypadkami podejrzanych przedmiotów i bagaży. Na nieostrożnych właścicieli poza utratą ich własności czeka także grzywna w wysokości 500 zł.

 

Źródło:

  1. https://www.automatyka.pl/wiadomosci-i-komunikaty/robot-wesprze-krakowskie-lotnisko-135013-10
  2. https://dlapilota.pl/wiadomosci/polska/robot-antyterrorysta-na-krakowskim-lotnisku
  3. http://malopolskaonline.pl/aktualnosci,quotAutomatyczny_antyterrorystaquot_bedzie_wykorzystywany_na_lotniku_w_Balicach_zdjecia-24987.html
  4. http://www.radiokrakow.pl/wiadomosci/krakow/robot-antyterrorysta-pomoze-w-pracy-strazy-granicznej-na-lotnisku-w-balicach/

Posted by admin