Polski robot Żukbot –sukces studentów!

pt., 27.07.2018

Żukbot to autonomiczna maszyna, która jest w stanie wykonywać precyzyjne opryski. Dzięki czujnikom laserowym, kamerom i wykorzystaniu najnowocześniejszej technologii odróżnia on pożyteczne rośliny od chwastów.

Twórcy maszyny mówią z dumą, że Żukbot realizuje myśl o rolnictwie precyzyjnym i ekologicznym, które do utrzymania wydajności nie potrzebuje dużej ilości chemikaliów. Przyszłość rolnictwa leży w rękach studentów Politechniki Gdańskiej, ponieważ Żukbot przyczynić się może nie tylko  do zredukowania kosztów upraw, ale także do zwiększenia plonów!

Po sukcesie Żukbota, powstał niezależny, interdyscyplinarny  zespół, skupiający elektroników, automatyków i informatyków czyli Stowarzyszenia Robotyków SKALP. Jednym z wielu zadań Stowarzyszenia jest udoskonalenie projektu Żukbota, tak by mógł on być produkowany na komercyjną skalę. Wierzymy w sukces, gdyż Zespół ma już na swoim koncie inne udane konstrukcje m.in.: autonomiczny pojazd podwodny i łazik marsjański.

Żródła:

  1. http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1183983,zukbot—robot-rolniczy-ktory-rozpoznaje-chore-rosliny-i-chwasty.html
  2. http://www.gospodarz.pl/aktualnosci/technika-rolnicza/zukbot.html
  3. https://www.automatyka.pl/wiadomosci-i-komunikaty/polski-robot-rewolucjonizuje-rolnictwo-134760-10?refo=eb&refa=ha731

Posted by admin