Robotyczny lokaj wkrótce w naszych domach

pt., 27.07.2018

Robotyczny lokaj – To nie tytuł nowego “Blade Runner’a” tylko niedaleka przyszłość.

Najnowszego Robota od firmy Ubtech powołano do życia jako nowoczesny system monitoringu, ale bez przeszkód może się stać  nianią lub prywatnym asystentem. Zaprezentowany, na Targach Consumer Electronic Show, pokazał, że dotychczas znane z filmów sci-fi domowe roboty wkraczają do naszej rzeczywistości.

Głównym zadaniem „Walkera” jest skanowanie domu i sprawdzanie czy wszystko jest w porządku. W przypadku zagrożenia może on zaalarmować domowników o wykrytym niebezpieczeństwie. Robot potrafi wejść po schodach, omijać przeszkody, nagrywać wideo i wykrywać ruch. “Walker” zachwyca cichym sposobem poruszania się, designem, choć nadal czekamy na „ręce” robota, które obecnie są w fazie ”konceptualnej”.

Twórcy marzą o tym, aby „Walker” stał się „lokajem”, który wyśle maila, pogra w piłkę z dzieckiem, lub pomoże w domowych obowiązkach. Komunikacja z robotem jest łatwa i i dostosowana do wymagań nowego pokolenia,  albo użyjemy panelu dotykowego, albo komendy głosowej.

Ci, którzy boją się dużego, ciężkiego robota w domu uspokajamy, że Walker w założeniu ma być lekki i stabilny, tak by nawet po wyczerpaniu baterii stać, a nie przewracać się.  Czy to wszystko, co twórcy nam oferują? Zapewne nie, ale na więcej trzeba czekać do 2019 roku.

 Źródła:

  1. http://www.benchmark.pl/aktualnosci/walker-dwunozny-robot-do-patrolowania-mieszkania.html
  2. https://www.theverge.com/2018/1/9/16869120/ubtech-walker-biped-butler-robot-ces-2018
  3. https://www.automatyka.pl/wiadomosci-i-komunikaty/robot-do-patrolowania-mieszkania-135755-10?refo=eb&refa=ha738

Posted by admin