Z misją na planetoidę.

śr., 26.09.2018

Od 21 wrześnie japońskie łaziki MINERVA-II, będące własnością Japońskiej Agencji Komicznej (JAXA), badają asteroidę Ryugu.

Droga do tego sukcesu rozpoczęła się w 2014r., gdy JAXA wysłała sondę Hayabusa2 (z jap. „sokół wędrowny”) w przestrzeń kosmiczną. W czerwcu tego roku, sonda osiągnęła Ryugu i pozostawała w jej bliskiej odległości, by we wrześniu wysłać na nią dwa lądowniki. Całość operacji odbyła się 320 milionów kilometrów od Ziemi, a łaziki są pierwszymi robotami na Ryugu.

Łaziki pomimo początkowych problemów z komunikacją obecnie funkcjonują prawidłowo, przesyłają zdjęcia i zbierają materiały do badań naukowych. Wysłanie łazików to nie koniec działań JAXA, w tym i następnym roku planowane jest osadzenie kolejnych robotów i pobranie próbek kosmicznej skały.

Badanie asteroidy umożliwia robotom specjalnie zaprojektowany system poruszania się w niskiej grawitacji, który upoważnia do nazywa ich „skoczkami”, bowiem to dzięki podskokom, przemieszczają się po powierzchni. Każdy ze „skoczków” waży 1,1 kg, zasilany jest energią słoneczną i ma bogate wyposażenie techniczne, które sprawia, że od momentu wylądowania na Ziemię spływają niezwykle ciekawe dane graficzne.

Źródła:

  1. https://www.crazynauka.pl/japonskie-roboty-wyladowaly-na-asteroidzie-i-dlaczego-malo-kogo-to-obchodzi/
  2. https://dziennikzachodni.pl/japonskie-laziki-na-asteroidzie-ryugu-zdjecia-historyczny-sukces-jaxa-to-pierwsze-roboty-na-ryugu-zostaly-wyslane-sonda/ga/13522028/zd/31345292
  3. http://przystaneknauka.us.edu.pl/artykul/japonskie-laziki-wyladowaly-na-asteroidzie
  4. https://www.automatyka.pl/wiadomosci-i-komunikaty/japonskie-roboty-wyladowaly-na-asteroidzie-141639-10

Posted by admin