PANEL HMI – Jak usprawnić proces produkcyjny w mojej firmie?
śr., 16.09.2020
Electromatica od początku swojej działalności promuje wykorzystanie Paneli HMI w automatyzacji procesów produkcyjnych. Dzięki tworzonemu przez nas autorskiemu i indywidualnemu oprogramowaniu możemy usprawnić obsługę maszyn, a przez to procesy produkcyjne w Twojej firmie.
Panel HMI czyli Panel Sterowniczy z angielskiego Human – Machine Interface to nowoczesne urządzenie służące do komunikacji człowieka z maszyną, zastępujące tradycyjne fizyczne przyciski i kontrolki na rzecz programowalnego ekranu dotykowego. Urządzenie pomaga w planowaniu, zarządzaniu procesami produkcyjnymi, odczytywaniu i organizowaniu otrzymywanych danych, monitorowaniu i wprowadzaniu zmian na bieżąco. Panel daje także możliwość stworzenia wspólnego interfejsu obsługującego wszystkie komponenty systemu np. sterownik PLC, sterownik bezpieczeństwa, falowniki. Zebrane dane mogą być przesyłane dalej do większego systemu SCADA.
Wiemy, że nowoczesne zakłady i te, które chcą usprawnić procesy, a także dokonać oszczędności coraz chętniej korzysta z instalacji Panelów HMI. Dlaczego?
HMI zapewnia elastyczne i dostosowane do Twoich potrzeb rozwiązanie. Dzięki np. dużej ilości portów komunikacji Ethernet, RS232 i RS485, oraz dużej liczbie obsługiwanych protokołów komunikacji (np. Modbus, BacNet IP, CANopen, EtherNet IP, EtherCAT, MQTT) można w przyszłości rozbudować używaną aplikację, łatwo dostosować ją do nowych warunków pracy lub skomunikować ze sterownikiem PLC. Użytkownicy doceniają także sposób wizualnej prezentacji danych, które wyświetlane są w czasie rzeczywistym. Temperatura w komorze chłodniczej, temperatura towaru, częstotliwość pracy falownika lub poziom wilgotności to tylko niektóre dane jakie można obserwować na wyświetlaczu.
Dlaczego to wszystko jest tak ważne w Twoim zakładzie?
- Polepsza jakość produktu. Dzięki dokładnym danych i tym, że to komputer steruje procesem możemy uzyskać szybsze i wydajniejsze procesy. Dzięki zastosowaniu przez Nas Panelu HMI polepszyliśmy jakość suszenia grzybów, już od pierwszego użycia. Ręczne sterowanie piecem, przepustnicami i falownikiem nie pozwala na daleko idące wyśrubowanie norm, z którymi procesor Panelu radzi sobie doskonale.
- Środowiska do programowania paneli HMI oferują bogate biblioteki gotowych elementów interfejsu jak przyciski, przełączniki, suwaki, pola tekstowe, wykresy, tabele. To skraca czas potrzebny na przygotowanie aplikacji, a w efekcie redukuje koszty.
- Oszczędza Twoje pieniądze i Twój czas. Panel HMI pokazuje wszystkie błędy i alarmy w czasie rzeczywistym. Dzięki szybkiej reakcji unikamy przestojów. Alarmy mogą przychodzić w formie powiadomień SMS lub email. Wyobraź sobie serwisanta, który zza biurka rozwiązuje problem nie działającego falownika tylko na podstawie kodu błędu wyświetlanego przez panel HMI. Oszczędność czasu, pracy a w konsekwencji mniejsza faktura. Wyświetlanie komunikatów informujących o stanie zarządzanego procesu sprzyja szybszej reakcji. Jeżeli np. agregat lub klimatyzator albo inne urządzenie ulegnie awarii wiemy o tym natychmiast, a nie w momencie, gdy z naszej chłodni „wypłynie towar” lub w naszej maszynie spali się silnik. Komunikaty są wyświetlane w formie tekstowej co znacznie ułatwia diagnostykę: nie trzeba już polegać na trudnych w odczytaniu kodach błędów, lub kontrolkach. Co więcej panel HMI może pobierać dane bezpośrednio z nowoczesnego modułu bezpieczeństwa i wyświetlać która funkcja bezp. spowodowała zatrzymanie pracy maszyny w formie opisowej, lub nawet w formie rysunku z zaznaczonym odpowiednim elementem. Nigdy więcej szukania, które z drzwiczek serwisowych się nie domknęły!
- Zapewnia prostszą obsługę. Tak wiele funkcji idzie w parze z intuicyjną obsługą, odpowiedni ekran zapewnia dobrą czytelność komunikatów. Indywidualny program sprawia, że możemy dopasować kolejność komunikatów, pól i okienek do naszego własnego sposobu pracy. Potrzebujesz kolorowych komunikatów, animacji działających wentylatorów, wielu poziomów dostępu – wszystko dostępne w jednym Panelu HMI. Oczywiście, cała aplikacja jest chroniona hasłem, więc nie upoważnione osoby nie włączą przypadkiem funkcji.
- Panel HMI umożliwia łatwe przetłumaczenie całego interfejsu na inne języki, co jest ogromną zaletą w przypadku kiedy firma zatrudnia pracowników z zagranicy.
- Możliwość rejestracji danych z przebiegu procesu, pomiaru lub czynności operatora ułatwia optymalizację procesów, eliminowanie problemów. Dane można eksportować do popularnych formatów, dzięki czemu udokumentowanie przebiegu krytycznych wartości jest jeszcze łatwiejsze.
- Bardzo dużą zaletą paneli HMI jest możliwość tworzenia tzw. receptur. W przypadku gdy jedna maszyna może wytwarzać produkt w różnych konfiguracjach, receptury umożliwiają zachowanie w pamięci panelu ustawień dla każdej konfiguracji.
Referencje?
Do tej pory Electromatica zainstalowała z powodzeniem Panele HMI:
- W zakładzie przetwórstwa grzybów, do obsługi procesu suszenia grzybów.
- W zakładzie produkcji spożywczej serów i przetworów mlecznych do obsługi procesu chłodzenia towaru.
Jeśli szukasz Panelu HMI dopasowanego do Twoich potrzeb, zapraszamy do Kontakt.
Autor: inż. Maciej Szymański
Autor fotografii: inż. Maciej Szymański
Źródła:
1. www.multiprojekt.pl
2. www.ebmia.pl
Zdjęcia i artykuł są chronione prawem autorskim. Chcesz skorzystać zacytować? Wpis źródło lub uzyskaj zgodę.
Posted by admin