Umowa o roboty budowalne – jak może i powinien zabezpieczyć się podwykonawca?

czw., 02.01.2025

Artykuł przygotowała współpracująca z nami Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią, każdą firmę, która chce zabezpieczyć swoje interesy. www.chudzikowski.pl

Podwykonawca na budowie jest nie mniej ważny niż inwestor lub główny wykonawca. Rzadko się zdarza, że główny wykonawca wszelkie prace wynikające z zawartej umowy o roboty budowlane wykonuje samodzielnie. Najczęściej te specjalistyczne np. wykonanie instalacji elektrycznych bądź hydraulicznych są powierzane innym podmiotom, z którymi główny wykonawca zawiera umowę o podwykonawstwo.

Obsługując w Kancelarii klientów-podwykonawców dostajemy często zapytania o to jak mają się oni zabezpieczyć w umowie przed nieuczciwym głównym wykonawcą, który po otrzymaniu wynagrodzenia za robotę budowlaną od inwestora nie zapłaci za wykonane prace podwykonawcy. W większości sytuacji podwykonawca jest zabezpieczony poprzez solidarną odpowiedzialność inwestora z głównym wykonawcą o zapłatę podwykonawcy.

Poniżej przybliżymy jak prawidłowo skonstruować umowę o podwykonawstwo, aby jak najpełniej zabezpieczyć podwykonawcę.

Umowa z podwykonawcą na gruncie przepisów prawa polskiego

Nowelizacją Kodeksu Cywilnego z dnia 7 kwietnia 2017 r. rozbudowano przepis art. 6471 stanowiący o umowie z podwykonawcą. Wskazany przepis przede wszystkim wprowadza odpowiedzialność solidarną inwestora wraz z głównym wykonawcą pod warunkiem uprzedniego zgłoszenia podwykonawcy inwestorowi i braku sprzeciwu inwestora. Inwestor ponosi odpowiedzialność wyłącznie do wysokości wynagrodzenia należnego głównemu wykonawcy, a postanowienia sprzeczne z przepisem art. 6471 k.c. są nieważne.

Umowa pomiędzy głównym wykonawcą a podwykonawcą powinna zostać zawarta na piśmie do celów dowodowych, natomiast zarówno zgłoszenie podwykonawcy inwestorowi, jak i sprzeciw inwestora na podwykonawcę musi być zawarte na piśmie pod rygorem nieważności.

Odpowiedzialność solidarna inwestora względem podwykonawcy

Kodeks cywilny przewiduje dwa tryby powstania odpowiedzialności:

Zgłoszenie robót podwykonawcy inwestorowi musi nastąpić na piśmie, pod rygorem nieważności, przed ich rozpoczęciem. Jak wskazano powyżej, zgłoszenia może dokonać zarówno podwykonawca jak i inwestor, a zgłoszenia mogą na siebie nachodzić. Inwestor może zarówno wyrazić zgodę milcząco poprzez brak wniesienia sprzeciwu w ciągu 30 dni, jak i zgodzić się bezpośrednio na wykonywanie przez podwykonawcę. Wyłączenie konieczności zgłoszenia zachodzi w momencie, kiedy umowa wiążąca inwestora z głównym wykonawcą zawiera szczegółowe postanowienia dotyczące wykonywanych prac przez oznaczonego podwykonawcę.

Aby inwestor odpowiadał solidarnie z głównym wykonawcą za wynagrodzenie należne podwykonawcy, musi on być poinformowany także o zakresie wykonywanych przez niego prac. Jest to ważne w szczególności prac dodatkowych, których konieczność wykonania wyniknęła w trakcie realizowania przez podwykonawcę robót budowlanych.

Inwestor powinien zostać także poinformowany o zakresie prac dodatkowych przed ich rozpoczęciem przez podwykonawcę. We wskazanej sytuacji inwestorowi również przysługuje prawo do wniesienia sprzeciwu w ciągu 30 dni oraz zgoda milcząca bądź bezpośrednia.

Jak prawidłowo zabezpieczyć podwykonawcę?

Podstawową formą zabezpieczenia wynagrodzenia podwykonawcy w umowie o roboty budowlane zawieranej z głównym wykonawcą jest wcześniej wspominany przepis art. 6471 § 1 k.c. stanowiący o odpowiedzialności solidarnej inwestora i głównego wykonawcy za wypłatę podwykonawcy wynagrodzenia za wykonane roboty. Zgłoszenie podwykonawcy inwestorowi oraz ewentualny sprzeciw inwestora w ciągu 30 dni następuje przed przystąpieniem podwykonawcy do robót budowlanych. Wskazane zgłoszenie może być dokonane zarówno przez głównego wykonawcę jak i podwykonawcę, a ponadto zgłoszenia mogą na siebie nachodzić. Wobec tego zabezpieczenie wypłaty podwykonawcy wynagrodzenia może nastąpić przez jego samodzielne zgłoszenie się do inwestora nawet wtedy, kiedy główny wykonawca był zobowiązany w umowie do dokonania tej czynności. Należy pamiętać, że zgłoszenie i sprzeciw musi być sporządzone w formie pisemnej pod rygorem nieważności.

Podwykonawca powinien także dopilnować, aby w zgłoszeniu kierowanym do inwestora był zawarty pełny zakres jego prac. W przypadku prac dodatkowych, których konieczność wykonania pojawiła się później, one także podlegają inwestorowi zgłoszeniu. W przypadku sporu o zapłatę inwestor może się uchylić od odpowiedzialności w zakresie prac, o których nie został poinformowany.

Podwykonawca może także zażądać przy sporządzaniu umowy z głównym wykonawcą, aby ten dołączył do niej oświadczenie inwestora o zgodzie na podjęcie przez niego robót budowlanych.

Opcjonalnie podwykonawca może zawrzeć w umowie z głównym wykonawcą zabezpieczenie swojego roszczenia np. wekslem.

Na jakie postanowienia w umowie o podwykonawstwo zwracać uwagę?

Art. 6471§ 6 k.c. zastrzega, że postanowienia umowne sprzeczne z treścią paragrafów 1-5 są nieważne. Wobec tego postanowieniem nieważnym w umowie o podwykonawstwo będzie wyłączenie odpowiedzialności inwestora za brak zapłaty wynagrodzenia podwykonawcy. Niedozwolony będzie również np. zapis stanowiący o odpowiedzialności inwestora w kwocie niższej niż ta, która została wypłacona głównemu wykonawcy przykładowo. Umownym postanowieniem niedozwolonym będzie przykładowo:

„Główny Wykonawca dokonuje rozliczenia za wykonane roboty bezpośrednio z Inwestorem. Podwykonawcy nie przysługuje roszczenie o solidarną zapłatę wynagrodzenia względem Inwestora”.

Z kolei postanowieniem zabezpieczającym podwykonawcę będzie takie, które wprost wskazuje na możliwość wyrażenia milczącej zgody inwestora na podwykonawcę:

„Wykonawca powierza wykonanie określonych niniejszą umową prac Podwykonawcy na zasadach określonych w art. 647(1) Kodeksu cywilnego. W przypadku niewniesienia sprzeciwu przez Inwestora w ustawowym terminie 30 dni Strony uznają, że zgłoszony Podwykonawca jest zaakceptowanym przez Zamawiającego.”.

Podwykonawca przy zawieraniu umowy z głównym wykonawcą w większości przypadków otrzyma od niego wzorzec umowy. Należy szczególnie zwrócić uwagę na każde zapisane postanowienie, ponieważ wzorzec przedstawiony przez głównego wykonawcę ma w pierwszej kolejności zabezpieczać jego interesy. Postanowienia umowy o podwykonawstwo mogą być ustalane przez obie strony w drodze negocjacji, stąd warto zwracać uwagę na niekorzystne zapisy i podejmować próby modyfikacji ich brzmienia.

Podsumowanie

Umowa o roboty budowlane jest specyficzną umową nazwaną regulowaną przez Kodeks Cywilny ze względu na przedmiot, który ona reguluje. Dobrze sporządzona umowa o podwykonawstwo wyklucza wieloletnie postępowanie sądowe o zapłatę podwykonawcy wynagrodzenia za wykonane przez niego roboty.

Przedstawiane przez głównych wykonawców podwykonawcom wzorce umowne nierzadko zawierają postanowienia, które wpływają negatywnie na sytuację prawną i faktyczną podwykonawcy. Stąd niezbędna jest znajomość praw przysługujących podwykonawcy tak, aby mógł on skutecznie dochodzić swoich roszczeń z tytułu wykonanych robót nie tylko od głównego wykonawcy, ale także i od inwestora, który na gruncie Kodeksu Cywilnego odpowiada solidarnie do wysokości wynagrodzenia wypłaconego głównemu wykonawcy.

Artykuł przygotowała: Kancelaria Chudzikowski S.K.A.
Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią, każdą firmę, która chce zabezpieczyć swoje interesy. www.chudzikowski.pl

Posted by admin