Wrocław podbije kosmos?

pt., 27.07.2018

Pierwsze polskie satelity komercyjne powstają we Wrocławiu w firmie SatRevolution

W 2018 roku satelity mają szansę na swoją kosmiczną przygodę. W przestrzeń  może ruszyć  Światowid czyli satelita obserwacyjny i Rusałka – nanosatelita. Skąd nazwy? Jak wyjaśnia Pan Grzegorz Zwoliński jeden z trzech założycieli “SatRevolution” inspiracja przyszła z twórczości Andrzeja Sapkowskiego. Światowid może służyć do obrazowania ziemi, testów systemów telekomunikacyjnych a Rusałka do modelowania pola magnetycznego czy badania wytrzymałości na promieniowanie. Plany mają się ziścić dzięki porozumieniu z amerykańską firmą Interorbital Systems, która zajmie się wyniesieniem na orbitę okołoziemską Światowida oraz dwóch towarzyszących satelitów.

To nie wszystko co dzieje się we wrocławskiej firmie, gdyż”SatRevolution” niedawno podpisała umowę z Centrum Kosmicznym francuskiego Uniwersytetu Grenoble Alpes na dostarczenie platformy satelitarnej bazującej na satelicie Światowid. Rozwiązanie ma posłużyć do badania zjawisk towarzyszących zorzom polarnym.

Ambicje firmy sięgają jednak dużo dalej. Na orbicie chcą umieścić chmurę satelitów i udostępniać gromadzone w ten sposób dane za pośrednictwem m.in. aplikacji mobilnych.

Electromatica trzyma kciuki za sukces!

 

Źródła:

 

Posted by admin